Polscy przedsiębiorcy Wolnego Miasta Gdańska w publikacji „Swój do swego…”

Gdańsk wzbogacił się o nową publikację nawiązującą do przedwojennej historii miasta, której osią są dzieje polskich przedsiębiorców Wolnego Miasta Gdańska. W wydanie książki zaangażowanych było wiele podmiotów, w tym firm działających komercyjnie. Promocja publikacji, w trakcie której będzie można wziąć udział w spotkaniu z jej autorami i zakupić książkę w cenie 20 złotych, będzie miała miejsce 10 listopada 2016 r. (czwartek) o godzinie 18:00 w Muzeum Poczty Polskiej, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska położonej przy Placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2.

Dzieje Polaków w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej, mimo że wielokrotnie były przedmiotem zainteresowania historyków, wciąż pozostawiają w wielu kwestiach pole do nowych badań. Jednym z nich jest zagadnienie działalności w przedwojennym Gdańsku polskich przedsiębiorców. Stanowili oni podporę dla miejscowej, polskiej społeczności, byli jej liderami i mecenasami kultury. Wielu angażowało się czynnie w działalność polityczną oraz społeczną, a niektórzy nawet w wywiadowczą.” – mówi Jan Daniluk, historyk i redaktor publikacji. Książka została zrecenzowana przez prof. Bolesława Hajduka, którego działalność naukowa skupia się na historii gospodarczej Gdańska w okresie Wolnego Miasta i II wojny światowej

Publikacja „Swój do swego. Z dziejów przedsiębiorczości polskiej w Gdańsku okresu Wolnego Miasta (1920-1939). Szkice”, wydana w bieżącym 2016 roku, składa się z naukowych szkiców historycznych poświęconych działalności polskich przedsiębiorców w przedwojennym Gdańsku: kupców i handlowców, drukarzy, restauratorów, bankierów i budowniczych. Jej wydanie nie byłoby możliwe bez inicjatywy i wsparcia finansowego prywatnego przedsiębiorcy, Pana Krzysztofa Michniewicza – Członka Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. oraz Fundacji Kulturalne Pomorze wspieranej przez firmy: CEMET LTD. Sp. z o.o., Ogrodnictwo Lawenda, EURO-WENT Sp. z o.o. oraz osób prywatnych – miłośników Gdańska. Swoim patronatem książkę objęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Dziennik Bałtycki.

Środki pozyskane z kolportażu książki-cegiełki zostaną przekazane na Fundusz Pamięci stworzony przez Fundację Kulturalne Pomorze. Fundusz ten ma na celu upamiętnienie ważnych dla historii Pomorza osób, wydarzeń i miejsc między innymi poprzez trwałe ich uwiecznienie przy użyciu tablic informacyjnych i pamiątkowych, wydawanie publikacji popularnonaukowych, czy organizowanie spotkań i konferencji naukowych.

Uważam, że lokalne środowisko biznesu powinno podejmować działania na rzecz rozwoju społeczności. Niniejsza publikacja jest tego typu działaniem. Angażując się w to przedsięwzięcie, wraz z zaprzyjaźnionymi oruńskimi przedsiębiorcami, chcieliśmy przyczynić do przywrócenia i utrwalenia pamięci historycznej okresu II wojny światowej w świadomości Polaków i gdańszczan” – mówi Krzysztof Michniewicz, Członek Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. i inicjator publikacji.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zawsze chętnie wspiera inicjatywy badaczy podejmujących tematykę związanym z naszym miastem. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy zaoferować pomoc przy promocji tej publikacji. To ciekawa publikacja, którą polecam miłośnikom historii naszego miasta i zachęcam do przybycia do Muzeum Poczty Polskiej na jej promocję. Warto.” – mówi dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor gdańskiego Muzeum.

Spis treści publikacji:
Andrzej Romanow
Z dziejów Drukarni Gdańskiej – największego polskiego przedsiębiorstwa w Wolnym Mieście Gdańsku

Jan Daniluk
Polscy handlowcy w międzywojennym Gdańsku

Wojciech Grott
Restauracje polskie w międzywojennym Gdańsku

Jagoda Załęska-Kaczko
Polskie inwestycje budowlane w Wolnym Mieście Gdańsku – zarys problematyki

Ryszard Kopittke
Banki a Polonia w Wolnym Mieście Gdańsku

Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

Bysewo Sp. z o.o.
Cemet Ltd. Sp. z o.o.
Ogrodnictwo Lawenda
EURO-WENT Sp. z o.o.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Dziennik Bałtycki