Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubichowie

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. Spotkaliśmy się, by uczcić ten dzień w Lubichowie w rocznicę Marszu Śmierci. To na przełomie stycznia i lutego w 1945 roku odbywały się te wydarzenia.


Nad mogiłą kobiet żydowskiego pochodzenia pochylili się przedstawiciele społeczności lokalnej:
Ks. Prałat Dziekan Tomasz Patoka – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. St. w Lubichowie,
dr Marcin Owsiński – kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz z delegacją,
Andrzej Toczek – wójt Gminy Lubichowo,
Magdalena Kłos – skarbnik Gminy Lubichowo,
Magdalena Kijak – podinspektor ds Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Lubichowo,
Franciszek Lewicki – kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie,
Justyna Kacała – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie wraz z delegacją młodzieży,
Mieczysław Cichon – regionalista i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Zelgoszczy wraz z delegacją
Marcin Czecholiński – prezes zarządu Fundacji Kulturalne Pomorze oraz sołtys sołectwa Lubichowo.

Wójt powitał wszystkich przybyłych gości i wprowadził w kontekst spotkania. „Lokalna pamięć o losie osób poległych w naszej gminie jest dla mnie bardzo ważna. Jestem wdzięczny, że możemy spotkać się już kolejny rok, w miejscu gdzie zapisała się historia. Dziękuję wszystkim obecnym w tej dostojnej uroczystości” mówił wójt.
Następnie wysłuchaliśmy żydowskiej modlitwy żałobnej Kaddish Jatom oraz odmówiliśmy Ojcze nasz.
Przemówienie wygłosił prezes fundacji, w którym wspomniał o nadziei, którą okupant chciał zniszczyć w tych kobietach, ale też w mieszkańcach Pomorza. „Oprawcy zagrozili śmiercią wszystkim, którzy chcieli im pomóc. Mimo tego niebezpieczeństwa pojawili się mieszkańcy naszej wsi, którzy pomogli, uratowali godność i szacunek człowieka. Dziś stojąc nad mogiłą kobiet żydowskiego pochodzenia, które w tym marszu zginęły oddajemy też szacunek ludziom honoru. Ich czyn jest szczególny w czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wyniszczający konflikt, któremu tak blisko do tych scen z Marszu Śmierci. Oby jak najszybciej zakończył się, a ideologia, która trwa od ponad 150 lat zgasła i więcej nie zbierała żniwa śmierci”.
Na zakończenie głos zabrał dr Marcin Owsiński, który podziękował za zaproszenie, za ratowanie od zapomnienia takich miejsc i nawiązał do centralnych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Auschwitz-Birkenau. Wspomniał słowa dra Piotra Cywińskiego – dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. „W dobie wydarzeń na Ukrainie zdajemy egzamin z pamięci, która mówi SPRAWDZAM”. Przywiózł również kamień z terenu Muzeum Stutthof Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1939-1945) w Sztutowie, by obok znicza złożyć go na mogile.

Po czym wszystkie delegacje i zaproszeni goście złożyli kwiaty, znicze i symboliczne kamyki.

Dziękujemy.